
Programpunkter
Utforska hela programmet för Vitalis här. Använd sökrutan för att hitta en specifik föreläsning, talare eller ett ämne. Du kan också använda nedan filter för att sortera på till exempel datum, språk, målgrupp eller spår. Genom att sortera på Schema kan du även få en översikt över föreläsningarna per föreläsningssal.
Vill du istället upptäcka programmet genom något av de tematiska spåren som håller en röd tråd kan du sortera på spår under Filter eller klicka på sidan Spår i menyn.
Spår: Hälsoappar
Den digitala utvecklingen i samhället går i en allt snabbare takt. Användningen av ny teknik förändrar förutsättningarna för hur vård och omsorg utförs med tekniken som verktyg. Hälsoappar har funnits under flera år men både antalet hälsoappar och användningen har ökat de senaste åren. Detta innebär att individen får en ökad kunskap om sin egen hälsa, samt ökade möjligheter att själv kunna påverka hälsan och vara mer självständig. Det skrivs en del debattartiklar i ämnet men det saknas fortfarande evidensbaserad kunskap i frågor som handlar om användandet av hälsoappar och förutsättningarna för detta.
Enskilda samt vård- och omsorgsgivare har svårt att urskilja de hälsoappar som är säkra, gör nytta och är tillförlitliga. Det finns således ett behov av kvalitetssäkrade hälsoappar, Utvecklingen och användningen av hälsoappar bör ske på ett säkert och ändamålsenligt sätt så att de uppfyller sitt syfte, vilket överensstämmer med intentionerna i de visioner och strategier som finns framtagna inom området e-hälsa och digitalisering i Sverige.
En förutsättning för digital samverkan är interoperabilitet, men det finns utmaningar när det gäller hälsoappar inom alla perspektiv av interoperabilitet (juridisk, organisatorisk, semantisk och teknisk).
Flera europeiska länder har tagit initiativ till att öka tilliten till hälsoappar genom olika standarder, ramverk och strukturer för kvalitetssäkring av hälsoappar. Dessa länders arbete utgör inspiration till det pågående arbetet i Sverige inom området.
Moderatorer: Ann Gustafson - E-hälsomyndigheten, Lena Morgan - SIS, Rikard Owenius - Läkemedelsverket
Tisdag 14/5
A6
Tis 13:00 - 13:10
Vad är en hälsoapp? Inledning och definition
Tis 13:10 - 13:35
CE-märkning av medicinska hälsoappar under MDR - Praktiska erfarenheter och utmaningar
Tis 13:35 - 14:00
Innovation och Evidens Från utveckling till lyckad implementering med nytta
Tis 14:00 - 14:25
Men, ärligt talat, hur fungerar det med implementation på riktigt?!
Tis 14:25 - 14:50
Vad vårdgivare måste göra för att få använda sin egenutvecklade plattform eller app i vården?
Tis 15:20 - 15:45
Svenska satsningar för etablering av kvalitetsramverk i Sverige
Tis 15:45 - 16:10
Kan en nordisk certifiering vara lösningen på frågan om en nationell standard?
Tis 16:10 - 16:35
What does it take to bring a Digital Therapeutics app to market?
Tis 16:35 - 17:00
Möjligheter och utmaningar med att införa ett ramverk för kvalitetssäkring av hälsoappar i Sverige