Huvudbild för Vitalis 2025

Monitorering av MT-utrustning för säkerhet inom IT och vård

Onsdag 21 maj 2025 16:30 - 16:30 A2

Föreläsare: Rasmus Engblom Strucke

Spår: Accelerera vårdens processer och verksamhetsutveckling med stöd av medicinteknik

Monitorering är väldigt vanligt inom IT-värden för att övervaka servrar och IT-infrastruktur, men det är inte lika vanligt inom den medicintekniska värden. Monitorering kan dock användas för många olika användningsområden även på den medicintekniska sidan.

Att ha bättre kontroll på vilken utrustning som finns ansluten i nätverk på sjukhus blir mer och mer viktigt och kraven på MT och IT ökar hela tiden i det området. Har man inte kontroll på vad som finns har man nog inte heller helt kontroll på IT-säkerheten.

När saker går snett med en nätverkskopplad medicinteknisk utrustning handlar det ofta om relativt komplexa fel som kan ta lång tid att felsöka, monitorering och att kunna se trender för hur utrustningar används och kommunicerat kan ofta vara till stor hjälp att se exakt var felen är.

Detta föredrag är till för att visa på en del exempel som vi sett på Södersjukhuset och inspirera att börja använda dessa verktyg för att även förbättra det dagliga arbetet med medicinteknisk utrustning.


Språk

Svenska

Ämne

Teknik

Seminarietyp

Live + på plats

Föreläsningsformat

Presentation

Föreläsningssyfte

Inspiration

Kunskapsnivå

Introduktion

Målgrupp

Chef/Beslutsfattare
Tekniker/IT/Utvecklare

Nyckelord

Exempel från verkligheten (goda/dåliga)
Nytta/effekt
Innovation/forskning
Test/validering
Patientsäkerhet
Informationssäkerhet

Föreläsare

Rasmus Engblom Strucke Föreläsare