Hoppa till huvudinnehållet
Profilbild för Programpunkt 8: Nyttan med AI i intelligent kamerabevakning

Programpunkt 8: Nyttan med AI i intelligent kamerabevakning

Onsdag 21 oktober 2026 10:15 - 10:55 Teknikscenen A01:40

Moderator: Markus Lahtinen
Paneldeltagare: Aadne Qvistad, Agnes Björkman, Anders Karlsson, Christopher Åkesson, Viktor Svärm

Typ: Scenprogram

Videoanalys är idag oumbärligt inom kamerabevakning och med AI öppnas helt nya möjligheter att analysera, söka och interagera med video och säkerhetsdata. Men när är intelligens direkt i kameran (edge) eller i molnet att föredra? Och när är intelligent lokalt baserad (on-premises) kamerabevakning att föredra? Det är några av frågorna som dryftas.
Paneldiskussionen fokuserar på hur AI kan skapa smartare, mer träffsäkra och proaktiva kamerasystem. Den kommer även att beröra hur generativ AI kan förändra arbetssätt inom kamerabevakning, exempelvis genom text- och röstbaserade sökningar, där operatörer med enkla promptar kan analysera stora mängder videomaterial snabbare och mer effektivt.

Ett högaktuellt seminarium om framtidens intelligenta kamerabevakning och hur AI kan optimera funktionalitet, användarvänlighet och precision.

Scen

Teknikscenen A01:40

Språk på presentation

Svenska

Föreläsare

Profilbild för Markus Lahtinen

Markus Lahtinen ModeratorUtställare

Ordförande / Chairman
AR Media International

Profilbild för Aadne Qvistad

Aadne Qvistad PaneldeltagareUtställare

Product Manager Camera Solutions
Hatteland Technology AB

Profilbild för Agnes Björkman

Agnes Björkman Paneldeltagare

Milestone

Profilbild för Anders Karlsson

Anders Karlsson PaneldeltagareUtställare

IQSIGHT

Profilbild för Christopher Åkesson

Christopher Åkesson Paneldeltagare

Open Eye

Profilbild för Viktor Svärm

Viktor Svärm Paneldeltagare

Axis Communications