Huvudbild för Utefest 2026
Profilbild för Guidad tur: Powerwalk med Renata Chlumska

Guidad tur: Powerwalk med Renata Chlumska

Lördag 5 september 2026 14:00 - 15:00 Base Camp, Renata Chlumska

Guide: Renata Chlumska

Häng med Renata Chlumska på en lättsam powerwalk i närområdet och ställ alla frågor du kan komma på! Hur känns det att stå på toppen av Mount Everest? Hur kissar man när man klättrar? Har du några smultronställen i Sverige? Vilket är ditt mest underskattade äventyr? Vad är planen med ditt nya friluftsföretag? Är du aldrig rädd?

Kategorier

Guidade turer

Föreläsare

Profilbild för Renata Chlumska

Renata Chlumska Guide

Jag ser livet som ett äventyr och drivs av att utmana mig själv och utvecklas. Från mina rötter i Malmö tog intresset för natur och idrott mig vidare till klättringen och så småningom till toppen av Mount Everest, som första svenska och tjeckiska kvinna.

Genom både motgångar och framgångar har jag lärt mig att fortsätta framåt. Ett av mina största äventyr var att paddla runt USA under 439 dagar, helt för egen kraft.

För mig handlar äventyr om att växa, lära och våga trotsa rädslan.