Huvudbild för Utefest 2026
Profilbild för Workshop: Frukost med Dalum

Workshop: Frukost med Dalum Fullbokat

Lördag 5 september 2026 08:00 - 10:00 Base Camp, Dalum

Partner: Dalum

Workshop leaders: Jens Sarlin, Niklas Sjögren

Häng med Dalum på en lätt morgonvandring till Kyrkviken, där vi lagar en härlig frukost tillsammans – på stekhäll förstås. Förutom tips och tricks kring utematlagning går vi igenom grundläggande eldteknik steg för steg.

Du hittar Dalum vid Utefest Base Camp, markering nr 3 på kartan.

Kategorier

Workshop

Medverkande

Profilbild för Jens Sarlin

Jens Sarlin WorkshopledarePartner

Dalum

Jag heter Jens Sarlin och driver företaget Next Step Nature i Dala-Floda. Jag arbetar även som naturturismlärare på Realgymnasiet i Borlänge. Dalums stekhällar är med i matlagningen i företaget, skolan och privat. Natur och friluftsliv har alltid varit mitt stora intresse. På sommaren paddlar jag gärna och på vintern har jag skidor på fötterna så ofta jag kan i skogen, på fjället eller i pisten.

Profilbild för Niklas Sjögren

Niklas Sjögren WorkshopledarePartner

Dalum

Jag heter Niklas Sjögren och hjälper Dalum när tillfälle ges. För mig är friluftsliv en möjlighet att både upptäcka nya platser, lära känna nya människor och få återhämtning från vardagen. Sen några år är jag Nybörjarturledare hos STF och främst arrangerar jag turer för internationella studenter. Min Dalum stekhäll har använts till allt ifrån matlagning på baksidan hemma till att steka korv till drygt 40 studenter långt ute i skogen.