Huvudbild för Utefest 2026
Profilbild för Guidad tur: Forsränning, storbåt

Guidad tur: Forsränning, storbåt

Söndag 6 september 2026 08:00 - 12:30 Upplev Järvsö

Partner: Upplev Järvsö

Rapportörer: Erik Lindqvist, Martin Hasselberg

Söker du mer action i friluftslivet? Kom och upplev Ljusnans skummande forsar tillsammans med kunniga guider från Upplev Järvsö! Forsränning med gummibåt – eller rafting, som det också kallas – är en rolig, fartfylld och hisnande upplevelse. Vi hjälps åt att paddla och bära båten, givetvis under säkra former. Inga förkunskaper, kom och testa!

Vi rekommenderar underställströja och ullstrumpor, skor finns att låna på plats.Tänk på att kläder kan bli blöta under turen, ta med extrakläder och handduk.

Forsränningen sker norr om Järvsö, vi åker buss tillsammans. Tid i forsen är ca 3 timmar. Samling vid Utefest Infotält, markering nr 1 på kartan. Programpunktens tid är inklusive resa till och från STF Undersvik.

Du får endast boka antingen Forsränning i stor båt eller Forsränning i solobåt. Det är inte tillåtet att boka båda, även om systemet möjliggör det. Om en deltagare gör dubbla bokningar kommer vi att avboka tills endast en aktivitet återstår — utan att kontakta deltagaren för val av vilken som ska behållas.

Observera! Aktiviteten har en åldersgräns på 12 år.

Kategorier

Guidad tur

Medverkande

Profilbild för Erik Lindqvist

Erik Lindqvist Guide

Erik har arbetat som forsguide hos Upplev Järvsö i flera år. Till vardags jobbar han som heltidsbrandman, men har också lång erfarenhet från friluftsliv och guidning genom arbete som både forsguide och skidlärare i Trysil. Erik bor i Ljusdal och kommer ursprungligen från Föne.