Huvudbild för Utefest 2026
Profilbild för Workshop: Dalums asiatiska

Workshop: Dalums asiatiska

Fredag 4 september 2026 15:00 - 17:00 Base Camp, Dalum

Partner: Dalum

Workshop leaders: Sina Eklund, Tobias Eklund

Vandra, tälja, laga, ät – det är stegen i Dalums workshop med asiatisk touch. Vi vandrar tillsammans till Kyrkviken, där du får lära dig tälja egna ätpinnar, och lagar sedan läckra asiatiska munsbitar på stekhäll över öppen eld.

Du hittar Dalum vid Utefest Base Camp, markering nr 3 på kartan.

Kategorier

Workshop

Medverkande

Profilbild för Sina Eklund

Sina Eklund Workshopledare

Jag heter Stina Eklund och är en engagerad friluftsentusiast och delaktig i Dalumsweden som tillverkar stekhällar för utomhusmatlagning. Naturen är en självklar del av mitt liv och jag trivs när jag får kombinera friluftsliv med matlagning över öppen eld. Genom många års engagemang i scouterna har jag utvecklat både ledarskap och praktiska färdigheter, samt en stark respekt för naturen och den gemenskap som uppstår kring enkla, men minnesvärda måltider utomhus.

Profilbild för Tobias Eklund

Tobias Eklund WorkshopledarePartner

Dalum

Jag heter Tobias Eklund och är medgrundare av Dalum. Idén till företaget föddes under ett friluftsäventyr i Älvdalen, där vi insåg att det saknades en lätt och smidig stekhäll som verkligen gick att ta med överallt. För oss handlar Dalum om att göra matlagningen i naturen enklare, roligare och mer tillgänglig. Brinner lite extra för svensktillverkat med fokus på hållbarhet, kvalitet och lokal produktion. När jag inte arbetar med Dalum hittar man mig i fjällen, på vandring, fiske eller skidtur. Det är just där ute, nära naturen, som jag njuter som mest och många av de bästa idéerna föds.