
Programpunkter
Alison Bladh - "Glow efter 40: Hudvård Hormoner och Kost som ger resultat"
Torsdag 8 oktober 2026 11:00 - 11:45 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
Alison Bladh BSc (Hons), mBANT, mCNHC, CIDESCO. Alison Bladh är en framstående näringsterapeut, hudterapeut, författare och talare med över 30 års erfarenhet, specialiserad på kvinnors hälsa under förklimakteriet, klimakteriet och därefter. Mer information kommer!
Strålsäkerhetsmyndigheten - "Svar på de vanligaste frågorna, om de nya föreskrifterna"
Strålsäkerhetsmyndigheten
Torsdag 8 oktober 2026 12:00 - 12:45 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
Strålsäkerhetsmyndigheten arbetar för att säkerställa att kroppsbehandlingar med icke-joniserande strålning utförs säkert och enligt strålskyddslagen. Vi ser en ökning av både verksamheter och skador inom området, ofta på grund av okunskap om apparaternas funktion och strålningens påverkan på vävnad. Myndigheten bedriver tillsyn för att säkerställa att lagkraven följs, och vi kommer här att besvara frågor på vad som gäller för de nya föreskrifterna.
Johanna Gillbro, hudforskare och medgrundare av Skinome - "Vitiligo"
Torsdag 8 oktober 2026 13:00 - 13:45 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
I denna föreläsning får du följa Johanna Gillbro, hudforskare och medgrundare av Skinome, från hennes första möte med vitiligo som tonåring till hennes fördjupningar inom hudsjukdomen som forskare.
Uppdatering certifikat specialiserad hudterapeut 2026 - Endast för SHR-medlemmar!
Torsdag 8 oktober 2026 14:00 - 15:15 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
Lykke Barck är överläkare och studierektor vid Hud- och könssjukvård, Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Utöver kliniskt arbete är hon engagerad i utbildning och vill göra kunskap om hud mer tillgänglig för både vård och allmänhet. Hon driver Hudläkarpodden samt medverkat i radio och TV, bland annat i Fråga doktorn.Denna föreläsning erbjuder en omfattande och kliniskt förankrad genomgång av akne. Föreläsningen inkluderar även en genomgång av vanliga differentialdiagnoser såsom rosacea, perioral dermatit och andra akneliknande hudtillstånd.OBS! Denna föreläsning kostar och är endast för SHR-medlemmar, se mer information här: Kurs-uppdatering av certifikat | Hud- och kosmetikmässan
Daniel Åberg, Nemax - "Farligt avfall"
Nemax
Torsdag 8 oktober 2026 15:30 - 16:15 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
Föreläsningen bygger på min erfarenhet av arbete med tillsyn och hantering av farligt avfall och ger en praktisk genomgång av lagstiftning, tillsynens roll och hur farligt avfall hanteras i praktiken.
HLR-kurs - Endast för SHR-medlemmar!
Fredag 9 oktober 2026 10:15 - 12:15 CEST Konferensrum Avance 1+2 & Philipin
Passa på att utbilda dig/uppdatera ditt HLR-certifikat under Hud & Kosmetik!HLR-utbildarna står för utbildningen – ett team bestående av erfaren blåljuspersonal och certifierade HLR-instruktörer med praktisk kunskap från verkliga hjärtstopp.
De kombinerar gedigen yrkeskunskap med pedagogik och trygg vägledning.
Läs mer om HLR-utbildarna: hlr-utbildarna.se
Hall & Hatje - "Marknadsföring 2026: Så bygger du ett varumärke som säljer"
Fredag 9 oktober 2026 11:00 - 11:45 CEST Föreläsningssalen-Monteringen
Sociala medier och annonsering förändras snabbare än någonsin – och det som funkade igår funkar inte alltid idag. I vår föreläsning får du en tydlig, modern strategi för hur du bygger både synlighet och försäljning som skönhetsföretag 2026 och framåt. Vi delar konkreta tips kring vad som fungerar nu, hur du kombinerar sociala medier med smart annonsering (även med mindre budget) och hur du tar följare från “scroll” till kund.Varmt välkommen!