Huvudbild för Vitalis 2025
Profilbild för Hur kan vi skapa fler vägar för att införa teknik som stärker självständighet och förebygger framtida vårdbehov?

Hur kan vi skapa fler vägar för att införa teknik som stärker självständighet och förebygger framtida vårdbehov? Har passerat

Torsdag 22 maj 2025 10:45 - 11:15 ATEA

Föreläsare: Helena Kolvik Dosell, Josefine Dimberg

Fler kommuner ser värdet av att arbeta förebyggande – men hur får man tekniken att bli en självklar del av vardagen? Under seminariet lyfter vi hur Dosell kan implementeras på olika sätt beroende på verksamhetens behov, och hur tidiga insatser kan förlänga självständighet och minska behovet av kommunala insatser. Med rätt strategi blir tekniken ett verktyg för både ökad trygghet och hållbar ekonomi. Vi får ta del av arbetssätt där fokus ligger på brukarnas behov och där resultatet är både högre patientsäkerhet och en efterfrågan som växer inifrån organisationen.

Språk

Svenska

Seminarietyp

Enbart på plats

Föreläsare

Profilbild för Helena Kolvik Dosell

Helena Kolvik Dosell Föreläsare

Dosell

Josefine Dimberg Föreläsare

Lösningsspecialist Vård & Omsorg
ATEA