Huvudbild för Mänskliga Rättighetsdagarna 2025
Profilbild för Kreativa idéer och lösningar för ungas framtid

Kreativa idéer och lösningar för ungas framtid

Tisdag 9 december 2025 16:00 - 17:00 CET M8

Moderator: Robert Brodén
Paneldeltagare: Alice Emericsson, Ametist Azordegan, Annelie Nordin, Cemîl Karahan

Ojämlika uppväxtvillkor är en grogrund för utanförskap. Barn i socialt och ekonomiskt utanförskap löper högre risk att drabbas av sociala problem, våld, mobbing, arbetslöshet, fattigdom, diskriminering samt kriminalitet – både som offer och förövare. Alla barn har rätt till en trygg uppväxt, men trots att Sverige har ett starkt välfärdssystem riskerar många barn att falla genom skyddsnätet.

Civilsamhället har relevanta och kreativa idéer och lösningar på hur man kan motverka ojämlikheten i Sverige för barn som lever i utsatthet. Svenska Postkodlotteriets Stiftelse gjorde en särskild satsning under 2024 för att kraftsamla initiativen kallad "För Ungas Framtid". Det blev Stiftelsens största satsning hittills med 24 organisationer som tillsammans beviljades 59 miljoner kronor.

Välkommen till ett panelsamtal där fyra organisationer som fått stöd berättar om sina insatser för att stötta unga i utsatthet och motverka ojämlikhet. Efter samtalet kommer ni att ha fått inspiration till vilka konkreta lösningar som finns för att stötta barn i utsatthet.

Kom och träffa organisationer från satsningen och representanter från Stiftelsen!

Arrangör

Svenska Postkodlotteriets Stiftelse

Ämne

Jämlikhet
Barn och unga
Metod och goda exempel

Målgrupp

Civilsamhälle
Intresserad allmänhet

Språk

Svenska
Teckenspråkstolkad

Programform

Konferensprogram (60 min)
Nivå: Medel

Föreläsare

Profilbild för Robert Brodén

Robert Brodén Moderator

Svenska Postkodlodlotteriets Stiftelse

Robert Brodén är projektledare på Postkodlotteriets Stiftelse. Som projektledare är han involverad i urvalsprocessen av nya ansökningar och har ansvar för dialog och uppföljning av ett antal av de stödmottagande organisationerna med främst fokus på kultur-, demokrati- och yttrandefrihet. Robert har en bred kompentens kring civilsamhällesorganisationer främst i Sverige och är utbildad kulturvetare och har sin bakgrund som DJ, arrangör och Senior Creative Manager inom musikbranschen.

Profilbild för Alice Emericsson

Alice Emericsson Paneldeltagare

Byrån mot diskriminering i Östergötland

Alice Emericsson är projektledare för projektet Koll på lagen som drivs av Byrån mot Diskriminering i Östergötland. Hon brinner för mänskliga rättigheter och kreativa kulturuttryck, två områden hon ofta kombinerar. Hon har bl.a annat en kandidatexamen i Globala studier och lång erfarenhet inom både dans och projektledning. Innan KPL jobbade hon i LIMPAN, ett projekt om att bryta ofrivillig ensamhet bland seniorer.

Profilbild för Ametist Azordegan

Ametist Azordegan Paneldeltagare

Juice Studios

Ametist Azordegan är tidigare kulturjournalist och numera social entreprenör. Hon är grundare och ordförande för stiftelsen Juice Studios som arbetar med social hållbarhet genom att skapa livschanser för utsatta barn, unga och unga vuxna.

Profilbild för Annelie Nordin

Annelie Nordin Paneldeltagare

Timrå IK

Annelie Nordin är verksamhetsansvarig för Timrå IK:s satsning på social hållbarhet, Teamsters. Hon leder bland annat projektet Broar till framtiden, som fokuserar på att skapa en meningsfull fritid, utveckla ungdomsledarskap och erbjuda föräldranätverk och stöd – med särskilt fokus på utsatta områden.

Annelie har lång erfarenhet av att arbeta med barn och unga, både inom skolan och genom initiativ hon själv tagit, såsom Framtidsgalan, Tillsammans på stan, Happiness och Clean 100% Drugfree.

Profilbild för Cemîl Karahan

Cemîl Karahan Paneldeltagare

Området IF

Cemil Karahan är grundare och ordförande för föreningen OMRÅDET som är en ideell förening som grundades 2015 av människor som bor och är uppvuxna i Flemingsberg men som har sedan 2013 jobbat förebyggande med de barn och ungdomar som samhället har svårast att nå.

Föreningen har sedan 2023 öppnat en ny mötesplats med regelbundna träningar i brasiliansk jiu-jitsu, thaiboxning, fyspass, läxhjälp, coachning och workshops i både studier, arbete och företagande samt möjligheter till körkortspaket. Föreningen har sedan 2017 hjälp 71 ungdomar att ta körkortet.