Aktiespararnas Summer Campus 2026

Hur kommer börsen att utvecklas framöver? Hur förvaltar man sitt kapital bäst i nuläget och hur hittar man intressanta aktier? Är det här frågor som intresserar dig? I så fall kan Aktiespararnas Summer Campus 2026 i Kosta vara något för dig.
Under tre lärorika dagar kommer du att få ta del av unika föreläsningar av ytterst kompetenta personer. Dessa kommer dels att beröra omvärldsfaktorer som påverkar börsen, men också teori och praktik om hur du blir en vassare placerare. Självklart kommer du också att få en rad tips om vilka aktier som är köpvärda.
Summer Campus avnjuts i trevligt och aktieintresserat sällskap på populära och spektakulära Kosta Boda Art Hotel i Kosta, Småland den 23 - 25 juni.
Föreläsare:
Torsten Jansson
Torsten kommer naturligtvis att prata om sitt livsverk New Wave, där han både är vd och huvudägare. Sjunkande volymer och högre investeringskostnader har pressat både resultatet och aktiekursen de senaste åren. När tror Torsten att det vänder? På den efterföljande frågestunden svarar Torsten på publikens frågor.
Tobbe Rosén
Populäre tradern och utbildaren Tobbe Rosén har handlat aktivt med aktier i 40 år. På Summer Campus kommer han att visa hur du väldigt enkelt kan göra riktigt bra aktieaffärer. Tobbe kommer att visa bra och fungerande strategier för både lång- och kortsiktigt ägande. Han går även igenom en del tips kring teknisk analys, en marknadsanalys och några aktietips.
Jonas Olavi
Aktuella marknadsinsikter och utsikter med Jonas Olavi från Alpcot. Jonas förvaltar dels en global aktiefond, Alpcot Equities, och dels flera olika portföljförvaltningsmandat på diskretionär basis på Alpcot. Jonas kommer, utifrån sin rigorösa omvärldsanalys, identifiera risker och möjligheter som står till buds givet rådande marknadsklimat. Utöver detta kommer Jonas även beskriva en intressant analysmodell som syftar till att finna de starka bolagen oavsett börsklimat.
Ebba Holmqvist
Ebba jobbar på Unga Aktiesparare och har föreläst för över 10.000 gymnasieungdomar om privatekonomi och investeringar. På Summer Campus kommer hon att prata om olika typer av bedrägeriförsök som du kan utsättas för och hur du undviker dem. Hon kommer också lära dig hur du kan göra bra affärer med ETF:er.
Joachim Glassell
Joachim arbetar med analys, AI och beslutsstöd och har över 20 års erfarenhet av politik, samhällsanalys och strategiskt arbete. De senaste åren har han fokuserat på hur AI kan användas för att förbättra aktieanalys och investeringsbeslut. På Summer Campus kommer Joachim att visa hur du konkret kan använda AI i din egen analysprocess – från att hitta intressanta bolag till att strukturera investeringsidéer och fatta bättre beslut. Fokus ligger på praktisk användning, tydliga arbetsflöden och hur AI kan fungera som ett stöd i både fundamental och teknisk analys.

Lars Frick
Lars är Aktiespararnas analyschef och har en gedigen bakgrund som analytiker och ekonomijournalist. Han kommer att presentera några intressanta aktiecase, sina favoriter bland nyckeltalen och analysera aktuella makrosiffror.
Mikael Näslund
Mikael har hållit på med aktier och investeringar i över 30 år och är ett känt ansikte på Aktiespararnas utbildningar, event och resor. Den här gången blir det fokus på populära Magic Formula och på aktieinvesteringar på andra marknader än den svenska.
Bo Holmberg
Hur kommer man fram till vilka av den svenska börsens cirka 1.000 bolag man ska investera i? Detta är något som Aktiespararnas Bo Holmberg kommer att visa med hjälp av analysprogrammet Hitta kursvinnare. Bo lär dig också grunderna i fundamental och teknisk aktieanalys och visar flera spännande funktioner i programmet.
Utöver nämnda föreläsare kommer du att få höra intressanta företagspresentationer från Skistar (CFO Sara Jinnerot Uggelberg) och Nexam Chemical (VD Ronnie Törnqvist).
Vem riktar sig Summer Campus till?
Summer Campus passar de flesta, men du har störst utbyte om du har hållit på med aktier ett tag och inte är en nybörjare.
Avgift för Summer Campus
Ordinarie pris: 3.900 kronor
Medlem i Aktiespararna: 2.900 kronor
Priserna inkluderar tre luncher och fika alla dagar.
Boende
Önskar du boende under Summer Campus så finns det på Kosta Boda Art Hotel och ett besök i spaavdelningen ingår. Delat boende i dubbelrum inklusive två trerättersmiddagar och två frukostar kostar 3.160 kr per person. Vill du ha ett dubbelrum för dig själv är motsvarande pris 3.860 kr. Rummen är fina och har fyrstjärnig standard, eget badrum och egen toalett. Du bokar hotellrum via anmälningsformuläret nedan, men betalar för det på plats på hotellet. Om du kommer med husbil kan du boka plats för den på Kosta Lodge eller Kosta Bad & Camping. Det är inte tillåtet att ha husbilen parkerad för övernattning på hotellets parkering.
Summer Campus hålls den 23 - 25 juni på Kosta Boda Art Hotel i Kosta, Småland. Starttid på tisdagen den 23 juni är 12.00 och det hela pågår till 15.30 på torsdagen den 25 juni. Anmäl dig nedan eller uppe till höger. Antalet platser är begränsat. Anmälan är bindande, men du kan överlåta din plats om du får förhinder. Du betalar för Summer Campus i samband med din anmälan.
Kosta Boda Art Hotel ligger i Kosta mellan Växjö och Kalmar i Småland. Enklast kommer du dit genom att åka bil, men du kan också åka buss. Reser du med tåg stiger du av i Lessebo, som ligger 16 kilometer från hotellet. Kostnadsfri transport mellan hotellet och Lessebo station brukar kunna ordnas. Mer info om detta kommer senare.
Frågor om Aktiespararnas Summer Campus kan du maila till abc@aktiespararna.se
Anmäl dig här
Alla priser anges inklusive momsPlats
Kosta Boda Art Hotel