Huvudbild för Mänskliga Rättighetsdagarna 2026

När rättigheter inte räcker – folkbildningens roll för verklig frihet

Workshop leader: Elisabeth Asplund

Många rättigheter är självklara i teorin, men svårare att använda i praktiken. Att ha rätt till inflytande, utbildning eller delaktighet betyder inte alltid att förutsättningarna finns för att faktiskt kunna ta plats, göra sin röst hörd eller påverka sitt liv.

Det här seminariet handlar om glappet mellan formella rättigheter och verkliga möjligheter. Med personliga berättelser och konkreta exempel undersöker vi hur folkbildningen kan bidra till att minska det glappet. Vi visar hur folkbildning kan stärka människors handlingsutrymme genom kunskap, gemenskap och arenor där fler kan delta och påverka.

Seminariet vill bidra till en fördjupad förståelse av vad som krävs för att frihet ska bli möjlig i praktiken – inte bara i teorin. Det blir ett interaktivt samtal med personliga vittnesmål, gemensam reflektion och fokus på folkbildningens konkreta roll. 
 
Frågor som kommer att beröras:

  • Vad hindrar människor från att använda sina rättigheter i praktiken?

  • Hur kan folkbildningen stärka människors möjligheter att påverka sina liv?

  • Vilka sammanhang, verktyg och relationer behövs för att frihet ska bli verklig?

Arrangör

Sensus studieförbund, Svenska lottakåren

Ämne

Demokratiska fri- och rättigheter
Metod och goda exempel

Målgrupp

Civilsamhälle
Tjänstepersoner

Språk

Svenska

Programform

Konferensprogram (60 minunter)
Nivå: Grund
Workshop

Föreläsare

Elisabeth Asplund Workshop leader

Sensus studieförbund