Huvudbild för Vitalis 2026
Profilbild för  Från arbetsbörda till arbetsglädje: Vad ingår i vårdens bästa medarbetarerbjudande?

Från arbetsbörda till arbetsglädje: Vad ingår i vårdens bästa medarbetarerbjudande?

Tisdag 5 maj 2026 16:00 - 16:30 A4

Föreläsare: Amanda von Schinkel, Cecilia Fornstedt
Paneldeltagare: Mattias Fredricson, Patrick Nzamba

Spår: Framtidens arbetskraft

         Svensk vård står inför flera betydande utmaningar och en förändring av hälso- och sjukvården är nödvändig för att hantera dessa. En av de största utmaningarna är att behålla och utveckla de befintliga medarbetarna. PwC undersökte, tillsammans med Winningtemp, vad som är viktigt för att behålla vårdens medarbetare. Över 500 medarbetare inom vården har gett sin bild av vilka faktorer inom områdena arbetstid, schemaläggning, arbetssätt och ersättning (utöver lön) som är viktigast för att stanna kvar i vården. Resultaten är tydliga: Tre av fyra anger att arbetstid och schemaläggning är viktigast i ett medarbetarerbjudande, 65% önskar förkortad arbetstid med bibehållen lön och hälften av medarbetarna värderar möjligheten att påverka schemaläggningen. PwC och Winningtemp bjuder in till en paneldiskussion där vi fördjupar oss i dessa insikter och diskuterar konkreta åtgärder som arbetsgivare och beslutsfattare kan vidta för att skapa en mer attraktiv och hållbar arbetssituation
Språk

Svenska

Ämne

Framtidens arbetskraft

Seminarietyp

Live + på plats

Föreläsningsformat

Panel

Föreläsningssyfte

Övrigt

Kunskapsnivå

Introduktion

Målgrupp

Chef/Beslutsfattare
Politiker
Omsorgspersonal
Vårdpersonal
Patientorganisationer/Brukarorganisationer

Nyckelord

Exempel från verkligheten (goda/dåliga)
Välfärdsutveckling
Styrning/Förvaltning
Innovation/forskning

Konferens

Vitalis

Föreläsare

Profilbild för Amanda von Schinkel

Amanda von Schinkel Föreläsare

Rådgivare inom hälso- och sjukvård
PwC

Amanda von Schinkel är rådgivare på PwC inom offentligt sektor med fokus på hälso- och sjukvården. Amanda har erfarenhet av uppdrag som omfattar systeminförande, effektivisering inom vården, verksamhetsutveckling, kostnadsreduceringar och marknadsanalyser.
Amanda har varit delaktig vid framtagandet av Thought Leadership-arbeten inom svensk vård och kommer i år berätta om ett av dem.

Profilbild för Cecilia Fornstedt

Cecilia Fornstedt Föreläsare

Rådgivare inom hälo- och sjukvård och life science
PwC

Cecilia Fornstedt är Director på PwC med lång erfarenhet av transformation och verksamhetsutveckling inom hälso- och sjukvård och life science. Hon arbetar i gränslandet mellan strategi, styrning och genomförande, med särskilt fokus på att stärka vårdens kvalitet, effektivitet och hållbarhet. Cecilia har varit ansvarig för fler Thought Leadership-arbeten inom svensk vård och kommer i år berätta om ett av dem.

Mattias Fredricson Paneldeltagare

Avdelningschef Avdelningen för utveckling av hälso- och sjukvården på systemnivå
Socialstyrelsen

Patrick Nzamba Paneldeltagare

HR-direktör
Västra Götalandsregionen