Header image for Vitalis 2026

Tänk om vi har missförstått allt? När målet med digitalisering inte är mer vård – utan mindre behov av vård.

Thursday May 7, 2026 09:30 - 10:00 ZC - lokal ej bestämd

Lecturer: Jenny Harrysdotter

Track: Införande

Vi står mitt i vårdens största omställning i modern tid. Samtidigt växer känslan av att något inte stämmer: fler digitala lösningar införs, men vårdbehoven minskar inte.

Kanske har vi missförstått vad digitalisering egentligen ska åstadkomma?

Den här föreläsningen belyser behovet av ett nytt sätt att tänka kring digitalisering och vård, utifrån invånarens och patientens verklighet.

Jag tar avstamp i egna erfarenheter och i mitt arbete som strateg inom Region Uppsala, där jag dagligen möter systemens begränsningar och möjligheter.

Genom berättelser, reflektioner och konkreta exempel visar jag hur tekniken kan skapa trygghet, frihet och delaktighet, men bara om vi förstår den mänskliga dimensionen först.

Det handlar inte om fler appar eller fler system utan om att tillgängliggöra data och kunskap på ett sätt som gör att människor klarar sig bättre själva, med stöd när det verkligen behövs. Det är där IoT-data och informationsdrivna system blir avgörande, inte som lösning i sig, utan som möjliggörare för ett helt nytt sätt att tänka om hälsa, ansvar och systemdesign.

Syftet med föreläsningen är att ge: 

1. Nya perspektiv på hur digitalisering kan driva verklig nytta för patienter och vårdpersonal.

2. Förståelse för de systemförändringar som krävs för att tekniken ska få genomslag.

3. Konkreta exempel och principer för att utveckla en mänskligt förankrad, datadriven vård.

Language

Swedish

Topic

Future Health and Care

Seminar type

Live + On site

Lecture type

Presentation

Objective of lecture

Orientation

Level of knowledge

Intermediate

Target audience

Management/decision makers
Organizational development
Researchers
Care professionals
Healthcare professionals
Patient/user organizations

Keyword

Actual examples (good/bad)
Benefits/effects
Welfare development
Patient centration
Management

Conference

Vitalis

Lecturers