Huvudbild för Mänskliga Rättighetsdagarna i Göteborg

Programpunkter

Nedan följer programmet för Mänskliga Rättighetsdagarna i Göteborg. Tryck på pilen för att läsa en kort beskrivning av innehållet i seminariet, under Mer information kan du läsa mer om innehåll och medverkande i seminariet.

För att ta del av de längre seminariepunkterna på Mänskliga Rättighetsdagarna krävs det biljett. Biljetter bokas här. 

Miniseminarier är kostnadsfria att besöka men registrering krävs, du kan registrera dig till det kostnadsfria programmet här.

Under Fler sökalternativ kan du också sortera programmet utifrån målgrupp, tolkning och språk. 

Vid frågor kontakta info@mrdagarna.se eller ring 08-12 15 00 52

Observera att programmet är preliminärt och att ändringar kan förekomma. Fler seminarier och medverkande kommer tillkomma, programmet uppdateras löpande. 

StigandeFallande

Samernas rätt till fritt och informerat förhandssamtycke

Kristina Sehlin MacNeil, Alice Bah Kuhnke, Håkan Jonsson, Jenny Wik-Karlsson, Peter Johansson, Sara-Elvira Kuhmunen
Måndag 15:30 - 17:00 G2
Samhällsvetenskaplig fakultet, Göteborgs universitet och Várdduo-Centrum för samisk forskning, Umeå universitet

Profilbild för Samtalsträning: Klimat, demokrati och mänskliga rättigheter
Profilbild för Ser vi samma sak? – Lägesbilder av segregation och brottslighet
Profilbild för Sexuella rättigheter - motstånd och framgångar

Sexuella rättigheter - motstånd och framgångar

Sara Bäckström och Sara Haid, ambassadörer från RFSU:s projekt Body Rights 2030
Tisdag 11:30 - 12:00 Globala scenen
RFSU

Profilbild för Solidaritet och motståndskraft – om lokal organisering som bygger alternativ
Profilbild för SRHR - i en demokrati ska alla ha rätt till kunskap

SRHR - i en demokrati ska alla ha rätt till kunskap

Representant från målgrupp, Representant från samarbetspartner, Saga Khaghani
Tisdag 09:30 - 10:30 R24-25
Noaks Ark Göteborg och Västra Götaland

Profilbild för Stand with the brave- defend democracy in Central America

Stand with the brave- defend democracy in Central America

Erik Halkjaer, Anders Kompass, Diana Laitinen, Helena Storckenfeldt
Tisdag 09:00 - 10:00 G3
Diakonia, Act Svenska Kyrkan, IM, We Effect och Plan Sverige

Profilbild för Stärk unga hbtqi-personers mötesplatser genom samverkan

Stärk unga hbtqi-personers mötesplatser genom samverkan

Dharana Favilla, Elisabet Johansson, Anna Hildesson, Jêran Rostam
Tisdag 14:30 - 15:30 H2
Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF, Teckenspråkstolkas

Profilbild för Syns du inte, finns du inte

Syns du inte, finns du inte

Eliot Wieslander
Måndag 13:30 - 14:00 Lilla scenen
Läkare i Världen

Profilbild för The Human impact: Potentialen när någon finns där för en ungdom

The Human impact: Potentialen när någon finns där för en ungdom

Leymuun Farah, Louise Ricknert, Carlos Rojas, Josephine Bladh, Victor Souza
Tisdag 10:30 - 11:30 Kongresshallen
Mentor Sverige, Teckenspråkstolkas

Profilbild för Till varje pris – så duckar EU MR-lagstiftningen för att stoppa migrationen från Afrika
Profilbild för Trans, idrott och demokrati

Trans, idrott och demokrati

Mathilda Piehl, Sofia B. Karlsson, Vix Herjeryd, Fredrik Carlson
Tisdag 13:00 - 14:00 R2
Västra Götalandsregionen, RFSL och Riksidrottsförbundet, Teckenspråkstolkas

Profilbild för Transrättigheter + jämställdhetsarbete = sant

Transrättigheter + jämställdhetsarbete = sant

Sandra Dahlén, Ulrika Westerlund
Måndag 12:30 - 13:30 J2
Inclusion Academy AB, Teckenspråkstolkas

Profilbild för Trossamfundens roll i demokratin

Trossamfundens roll i demokratin

Hasnain Govani, Linnea Lundgren, Inger Carnbo
Måndag 15:00 - 15:30 Lilla scenen
Myndigheten för stöd till trossamfund

Profilbild för Tystnadskultur i arbetslivet – en berättelse från Polismyndigheten

Unga skyddar unga

Lotta Schneider, Viktoria Tryggvadottir Rolka
Tisdag 12:00 - 12:30 Lilla scenen
Röda Korsets Ungdomsförbund

Ungdomsrörelsen från lokal till global

Elsie Gisslegård, Hanna Waerland-Fager
Tisdag 10:00 - 10:30 Globala scenen
LSU