Huvudbild för Mänskliga Rättighetsdagarna 2019

Seminarier

Nedan följer programmet för Mänskliga Rättighetsdagarna 2019. Tryck på seminariets titel för att läsa en kort beskrivning av innehållet, under Mer information kan du läsa mer om innehåll och medverkande i seminariet.

För att ta del av de längre seminariepunkterna på Mänskliga Rättighetsdagarna krävs det biljett. När du registrerat din biljett och är inloggad kan du skapa ett personligt schema samt nätverka med andra deltagare. Observera att du inte kan förboka platser till enskilda seminarier, utan först till kvarn gäller. 

Till utställningar, miniseminarier samt allt program under lördagen 16 november krävs ingen biljett.

Under Fler sökalternativ kan du också sortera programmet utifrån teman, målgrupper och språk. 

Vid frågor kontakta info@mrdagarna.se eller ring 08-12 15 00 52

Observera att fler programpunkter kommer att tillkomma. Programmet är preliminärt och ändringar kan förekomma. 

StigandeFallande

01. Invigning

Sir Michael Marmot, Lars Vikinge, Josette Bushell-Mingo
Torsdag 09:00 - 10:00 Crusellhallen
Mänskliga Rättighetsdagarna

02. Medicine – Essential but Inequitably Available

Anna Wigenmark, Bridget Sleap, Gunilla Backman, Charlotte Lind
Torsdag 10:30 - 12:00 Crusellhallen
Ordfront and The Swedish Forum for Human Rights

03. Mänskliga rättigheter i en digitaliserad äldreomsorg

Brit Stakston, Sofia Åström-Lindholm, Björn Immerstrand, Jakob Algulin, Mikael Sanfridsson, Susanna Lundstedt
Torsdag 10:30 - 12:00 Musikalen
Linköpings kommun

Profilbild för 04. Social Well-being and Mental Health for Human Rights Defenders in the Eastern Partnership Region

04. Social Well-being and Mental Health for Human Rights Defenders in the Eastern Partnership Region

Mr. Franciask (Franak) Viacorka, Mr. Najmin Kamilsoy, Ms. Hasmig Tatiossian , Sofia Strive
Torsdag 10:30 - 12:00 Operan
Forum Syd, Svenska FN förbundet och Sveriges Belarusier

Profilbild för 06. Lika rättigheter i mötet med myndigheter

06. Lika rättigheter i mötet med myndigheter

Åsa Trotzig, Johanna Ohlsson, Erika Dahlin, Mikael Öhman Almén, Olle Andersson Brynja, Pranvera Bahtiri
Torsdag 10:30 - 12:00 Studion
Försäkringskassan och Uppsala Universitet

07. Ålderbedömning, medicinsk vetenskap och migrationskontroll

Jonathan Josefsson, Anders Hjern, Benjamin Fayzi, Gregor Noll, Thomas Fridh, Ulrika Geijer
Torsdag 10:30 - 12:00 Verdefoajén
Imer-förbundet

09. Att stötta barn som flytt - hur kan skolan jobba?

Anders Österhjelm, Elisabeth Dahlgren Wirén , Mats Trondman, Mikael Drackner
Torsdag 10:30 - 12:00 Operetten
Bris - Barnens rätt i samhället

Profilbild för 10. Hinder för hälsa

10. Hinder för hälsa

, Erika Wermeling, Andreas Pettersson, Jonas Franksson, Niklas Altermark, Nora Eklöv
Torsdag 10:30 - 12:00 Solot
STIL - Stiftarna av Independent living i Sverige

11. Barns delaktighet i sin egen hälsa

Caroline Sjödell, Emma Hjälte, Hanna Henriksson, Helene Elvstrand, Karoline Olstam, Maja J Gaimer
Torsdag 10:30 - 12:00 Duetten
Region Östergötland

Profilbild för 12. Hälsosegregation och hälsoklyftor – en lägesrapport från dagens Sverige

12. Hälsosegregation och hälsoklyftor – en lägesrapport från dagens Sverige

, Melody Farshin, Irene Molina, Örjan Hemström
Torsdag 13:00 - 14:30 Crusellhallen
Ibn Rushd Studieförbund

13. Förbättra transvården och minska lidandet

Alfie Martins, Marvin Horvat, Vierge Hård, Ulrika Westerlund
Torsdag 13:00 - 14:30 Musikalen
Göteborgs rättighetscenter mot diskriminering, RFSL Göteborg, Lokalgruppen Transammans Väst, FPES Göteborg, Mänskliga Rättighetsdagarna

Profilbild för 14. Ökad jämställdhet genom alliering och samtal män emellan
Profilbild för 15. Olika kritiska perspektiv på vård, hälsa & samhällets ansvar

15. Olika kritiska perspektiv på vård, hälsa & samhällets ansvar

Anna-Sara Lind, Professor i offentlig rätt, Elena Namli, professor i etik, Moa Kindström Dahlin, universitetslektor i offentlig rätt, Johanna Ohlsson, TD etik, projektledare regeringsuppdrag i mänskliga rättigheter
Torsdag 13:00 - 14:30 Spegelsalen
Uppsala universitet

Profilbild för 16. Könsnormer som hinder för hälsa

16. Könsnormer som hinder för hälsa

Goldina Smirthwaite
Torsdag 13:00 - 14:30 Studion
Sveriges Kommuner och Landsting

17. Rätt till hälsa för papperslösa – samverkan mot vårdhinder

Ana Hagström, Christina Högberg, Henry Ascher, Lau Dahlgren Ekegren, Lina Lönnberg, Sofia Nilsson
Torsdag 13:00 - 14:30 Verdefoajén
Rosengrenska stiftelsen och Svenska Röda Korset

Profilbild för 18. För en arbetsplats fri från diskriminering

19. Rätten till hälsa för urfolk med särskilt fokus på samerna

Peter Johansson, Britt Sparrock, Christina Mienna, Ellacarin Blind, Kristina Sehlin Macneil, Lena Maria Nilsson
Torsdag 13:00 - 14:30 Operetten
Göteborgs universitet och Umeå universitet

Profilbild för 20. Mental health, destructive milieus, and working preventively

20. Mental health, destructive milieus, and working preventively

Jane Braden-Golay, Robert Örell, Valerie DeMarinis, Anette Pettersson Faye
Torsdag 13:00 - 14:30 Solot
Institutet för demokrati & dialog (IDEDI) en del av Fryshuset

21. Kan alla verksamheter arbeta hälsofrämjande?

Länsstyrelsen Östergötland, Aleksander Gabelic, Alma Basic
Torsdag 13:00 - 14:30 Duetten
Länsstyrelsen Östergötland