Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

Välj spår

100

Bygg en artbot med Inicio

Meet Inicio
Måndag 13:30 - 14:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

F349GyForFri
100

Demokratiuppdraget i skolan - metodhandbok med undervisningsexempel

Charlotta Granath
Måndag 13:30 - 13:50 C07:21

100

Guldäpplet 2018: Att förnya lärande och undervisning med digitala verktyg - årets Guldäpplepristagare presenterar sitt eget prisbelönta arbete

Anna Bergström, Daniel Nilsson, Maria Glawe
Måndag 13:30 - 15:30 Södra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet, I förskolan

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

LÄSLUST MED DEXTER” - Kunskap och lärande måste vara KUL!

Måndag 13:30 - 14:00 Workshops MA NV TE, C04:10

F349
100

Tech Card

Ewa-Charlotte Faarinen, Zackarias Faarinen
Måndag 13:30 - 14:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349GyForFri
100

Hur kan skolan stärka elever med NPF till en tryggare nättillvaro?

Karin Torgny
Måndag 13:35 - 14:15 Norra scenen
I klassrummet

49GySpecSarLedElev

Årets språkliga eldsjäl 2018

Anna Peterle, Tiyodora Abdulahad
Måndag 14:00 - 14:20 C07:21

100

Bli mineraldetektiv för en dag

Elin Ottergren
Måndag 14:00 - 14:30 Workshops MA NV TE, C04:10

F349
100

Minarättigheter.se - stöd i undervisningen om barnkonventionen

Elisabeth Dahlin, Eva-Li Littorin
Måndag 14:00 - 14:30 Östra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I förskolan, I ledningsrummet

F349GyForFriSpecSarBibSyvLedStudElev
100

Arbeta språkutvecklande - i alla ämnen

Pär Sahlin
Måndag 14:25 - 15:15 C6
I lärarrummet, I klassrummet

49GySpecSfi
100

Ett jämställt samhälle börjar utomhus

Carina Brage, Eva Lunnbäck
Måndag 14:25 - 15:15 C3
I förskolan, I klassrummet

F3ForFriSpecSarStud
100

Interkulturell islamundervisning i det oförutsägbara klassrummet

Jenny Berglund
Måndag 14:25 - 15:15 C2
I klassrummet

49GyVuxSfiLedElev
100

Språkutvecklande matematik

Lena Bjessmo, Per Olsson
Måndag 14:25 - 15:15 C8
I klassrummet

49Gy
100

Så löser du konflikter mellan elever med medling

Oskar Palmenfelt
Måndag 14:25 - 15:15 C7
I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyForFriSpecSarLedStud

Bygg och programmera med micro:bit, Hands-On Science

Hands-On Science
Måndag 14:30 - 15:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

49

Internet-kloka elever!

Annika Sjödahl
Måndag 14:30 - 14:50 C07:21

100

Spela med FolkUngar!

Eiwor Kjellberg
Måndag 14:30 - 15:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349For
100

#UNsigned - om musik, jämställdhet och andra samhällsfrågor

Louise Stångberg, Malin Persson
Måndag 14:30 - 15:00 Norra scenen
I lärarrummet, I klassrummet

49Gy

Dags att löneförhandla?

Per-Arne Blomberg
Måndag 15:00 - 15:20 C07:21

100

Skolbiblioteken - nuläge och framtidsspaning

Anette Holmqvist, Anna Wide, Jakob Amnér, Jenny Nilsson
Måndag 15:00 - 16:00 Östra scenen
I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyFriSpecSarBibLedStud