Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

Välj spår

StigandeFallande

I huvudet på en skolpolitiker: Hur möter skolan en digitaliserad framtid?

Kerstin Angel
Tisdag 11:00 - 11:15 Södra scenen
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GyLed
100

Spela med FolkUngar!

Eiwor Kjellberg
Tisdag 14:30 - 15:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349For

Bygg och programmera med micro:bit, Hands-On Science

Hands-On Science
Tisdag 14:30 - 15:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

49

Lärandets vägar

Per Dahlbeck
Tisdag 12:30 - 12:50 Södra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GyLed
100

Årets lärare i fritidshem

Johanna Jaara Åstrand
Tisdag 12:45 - 13:15 Norra scenen
I klassrummet, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349FriSpecSarBibSyvStudElev

Koda med Pi och Powerbollarna

Karolina Kjellberg
Tisdag 12:30 - 13:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349For
100

Hur många klassrum behöver vi egentligen?

Tisdag 12:00 - 12:20 Södra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GyLed

Koda med Pi och Powerbollarna

Karolina Kjellberg
Måndag 12:30 - 13:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349For
100

Tech Card

Ewa-Charlotte Faarinen, Zackarias Faarinen
Tisdag 13:30 - 14:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349GyForFri
100

Vår stjärnhimmel och utvalda stjärnbilder

Margareta Malmort, Rymdblick
Måndag 12:30 - 13:00 Workshops MA NV TE, C04:10

F349ForSar

Bygg och programmera med micro:bit, Hands-On Science

Hands-On Science
Tisdag 09:30 - 10:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

49

Digital kunskapsmätning och digitala nationella prov

Kim Waldgrave
Tisdag 10:15 - 10:30 Södra scenen
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349Gy

Bygg med RoboKit, Sagitta

Calle Andersson
Tisdag 10:30 - 11:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

49
100

Hur du alltid vinner ett spel

Elin Ottergren
Tisdag 10:00 - 10:30 Workshops MA NV TE, C04:10

F349

Green screen, Tom Tits Experiment

Cecilia Ekstrand
Tisdag 09:30 - 10:00 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349ForFri


Framtidens lärmiljöer och hur vi kommer dit

Anders Larsson
Tisdag 09:45 - 10:15 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyFor
100

Programmera ett trafikljus

Elin Ottergren
Måndag 11:00 - 11:30 Workshops MA NV TE, C04:10

F349
100

Tech Card

Ewa-Charlotte Faarinen, Zackarias Faarinen
Måndag 13:30 - 14:30 Makerspace, C02:39, Bord 2

F349GyForFri
100

Bygg en artbot med Inicio

Meet Inicio
Tisdag 13:30 - 14:30 Makerspace, C02:39, Bord 1

F349GyForFri
100

LÄSLUST MED DEXTER” - Kunskap och lärande måste vara KUL!

Michael Wiander
Tisdag 13:30 - 14:00 Workshops MA NV TE, C04:10

F349