Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

I klassrummet

StigandeFallande
100

Internationella möjligheter för lärare och elever inom yrkesutbildning - APL, fortbildning och samarbete höjer din skolas attraktionskraft

Kerstin Claesson Callahan, Nichlas Malmdahl
Tisdag 10:30 - 11:00 Norra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet

GySarLed
100

Ipads på gymnasiet, funkar det?

Anna Oldner Bengtsson
Tisdag 13:20 - 14:10 C6
I klassrummet

Gy
100

Jämställdhet genom verklighetsbaserade internationella projekt med autentiska mottagare

Emelie Hahn
Tisdag 10:50 - 11:40 C2
I klassrummet

49
100

"Killarna är så bråkiga, tjejerna bara tjafsar" - om fokusskifte från egenskaper till konkreta beteenden

Camilla Kallenbäck
Måndag 12:15 - 13:05 C3
I klassrummet

F349ForFriSpecSarLedElev
100

Komparativ bedömning

Eva Hartell
Tisdag 08:40 - 09:30 C6
I klassrummet, I lärarrummet

F349GyVuxStud
100

Kreativ och likvärdig undervisning i matematik

Hans Persson
Måndag 12:15 - 13:05 C6
I klassrummet

F349ForFriSpecSarLedStud
100

Källkritik, sökkritik och nätetik

Carl-Johan Markstedt, Filippa Mannerheim, Marika Alneng
Tisdag 08:40 - 09:30 C3
I lärarrummet, I klassrummet

F349Gy

Lärandets vägar

Per Dahlbeck
Tisdag 12:30 - 12:50 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GyLed
100

Medier, demokrati - och skola

Brit Stakston, Helena Dal, Magnus Rosshagen
Måndag 12:30 - 12:50 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GyFriSpecLedStudElev
100

Med världen som klassrum!

Emma Nääs
Måndag 15:30 - 16:20 C8
I klassrummet

F349
100

Mentoring, Programming and Using Your Stuff

Mark T. Smith
Måndag 15:30 - 16:20 C3
I klassrummet

49Gy
100

Minarättigheter.se - stöd i undervisningen om barnkonventionen

Elisabeth Dahlin, Eva-Li Littorin
Måndag 14:00 - 14:30 Östra scenen
I förskolan, I ledningsrummet, I lärarrummet, I klassrummet

F349GyForFriSpecSarBibSyvLedStudElev
100

Motivation, engagemang och tillgänglig lärmiljö med digitala verktyg

Eva Rännar, Katarina Eriksson
Tisdag 10:50 - 11:40 C7
I klassrummet, I lärarrummet

F349FriSpecStudElev
100

Nyanländas lärande - höga förväntningar och mycket stöttning

Malin Fransson, Martina Mellin, Sara Persson
Tisdag 13:20 - 14:10 C2
I lärarrummet, I klassrummet

F349FriSpecSfiLed
100

Om inte jag, VEM? Om inte nu, NÄR? Demokrati, mänskliga rättigheter och civilkurage

Charlotta Granath, Sarah Scheller
Måndag 11:00 - 11:40 Östra scenen
I klassrummet, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyFriLedStudElev
100

Om medieborgare, unga och demokratin

Anette Novak
Tisdag 13:00 - 13:20 Södra scenen
I klassrummet, I lärarrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevModOvr
100

Om olika metoder passar för olika elever, varför bara välja en?

Anna-Lena Häggström, Stella Savvidou
Tisdag 13:20 - 14:10 C3
I klassrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

Pep Skola - ett kostnadsfritt stöd till alla skolor i Sverige för ökad fysisk aktivitet och hälsosamma matvanor under skoldagen

Gerda Nilsson Tjernström, Marie Harding
Måndag 10:00 - 10:45 Östra scenen
I klassrummet, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyFriSarLedStudElev
100

Planera för olika lärsituationer!

Frida Brismar Pålsson, Sara Gustafsson, Lekolar
Måndag 10:45 - 11:30 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyForLed
100

Planera för olika lärsituationer!

Frida Brismar Pålsson, Sara Gustafsson, Lekolar
Tisdag 10:30 - 11:15 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyForLed