Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

I klassrummet

100

Att lära om och av Förintelsen - erfarenheter av Toleransprojektet

Karl Kockum
Måndag 11:55 - 12:25 Östra scenen
I klassrummet

49GyStud
100

"Killarna är så bråkiga, tjejerna bara tjafsar" - om fokusskifte från egenskaper till konkreta beteenden

Camilla Kallenbäck
Måndag 12:15 - 13:05 C3
I klassrummet

F349ForFriSpecSarLedElev
100

Kreativ och likvärdig undervisning i matematik

Hans Persson
Måndag 12:15 - 13:05 C6
I klassrummet

F349ForFriSpecSarLedStud
100

Undervisa hjärnsmart! Hjärnan och stress - en rörlig historia

Annika Nilsson, Lena Winqvist
Måndag 12:15 - 13:05 C2
I klassrummet

49GySpecVuxLedStud
100

Medier, demokrati - och skola

Brit Stakston, Helena Dal, Magnus Rosshagen
Måndag 12:30 - 12:50 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GyFriSpecLedStudElev
100

Improving the way we teach with digital learning tools

Philip Tomlinson
Måndag 12:50 - 13:20 Norra scenen
I lärarrummet, I klassrummet

49Gy
100

Utdelning av SLFF:s läromedelsförfattarpris Lärkan och debutantpris Lärkungen

Anna Ekström
Måndag 13:00 - 13:50 Östra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet, I förskolan

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

Workshop: vi möblerar för olika lärsituationer!

Magnus Anclair
Måndag 13:00 - 13:45 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyForFri
100

Vägen till demokratiska och ansvarsfulla medborgare - i en tid av postsanning

Åsa Wikforss
Måndag 13:00 - 13:20 Södra scenen
I klassrummet, I lärarrummet

F349Gy
100

Guidning på skolan, GPS - hur ett icke-dömande samtal leder till lärande

Samuel Engelhardt
Måndag 13:20 - 14:10 C2
I klassrummet, I lärarrummet

F349GyFriSpecSarStudElev
100

Självbedömning som stöd för självreglerat lärande

Anders Jönsson
Måndag 13:20 - 14:10 C7
I klassrummet

F349GySpecStud
100

Upptäck Singaporemodellen - hur vi ger alla elever möjlighet att nå sin fulla potential i matematik!

Josefine Rejler, Pia Agardh
Måndag 13:20 - 14:10 C3
I klassrummet

F349SpecLed
100

Guldäpplet 2018: Att förnya lärande och undervisning med digitala verktyg - årets Guldäpplepristagare presenterar sitt eget prisbelönta arbete

Anna Bergström, Daniel Nilsson, Maria Glawe
Måndag 13:30 - 15:30 Södra scenen
I ledningsrummet, I förskolan, I klassrummet, I lärarrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

Hur kan skolan stärka elever med NPF till en tryggare nättillvaro?

Karin Torgny
Måndag 13:35 - 14:15 Norra scenen
I klassrummet

49GySpecSarLedElev
100

Minarättigheter.se - stöd i undervisningen om barnkonventionen

Elisabeth Dahlin, Eva-Li Littorin
Måndag 14:00 - 14:30 Östra scenen
I förskolan, I ledningsrummet, I lärarrummet, I klassrummet

F349GyForFriSpecSarBibSyvLedStudElev
100

Arbeta språkutvecklande - i alla ämnen

Pär Sahlin
Måndag 14:25 - 15:15 C6
I klassrummet, I lärarrummet

49GySpecSfi
100

Ett jämställt samhälle börjar utomhus

Carina Brage, Eva Lunnbäck
Måndag 14:25 - 15:15 C3
I klassrummet, I förskolan

F3ForFriSpecSarStud
100

Interkulturell islamundervisning i det oförutsägbara klassrummet

Jenny Berglund
Måndag 14:25 - 15:15 C2
I klassrummet

49GyVuxSfiLedElev
100

Språkutvecklande matematik

Lena Bjessmo, Per Olsson
Måndag 14:25 - 15:15 C8
I klassrummet

49Gy
100

#UNsigned - om musik, jämställdhet och andra samhällsfrågor

Louise Stångberg, Malin Persson
Måndag 14:30 - 15:00 Norra scenen
I klassrummet, I lärarrummet

49Gy