Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

I klassrummet

100

Arbete omkring lågaffektivt bemötande och problematisk skolfrånvaro som ett led för en likvärdig skola

Marja Johansson, Monica Lingman
Tisdag 15:30 - 16:20 C6
I klassrummet, I lärarrummet

F349FriStudElev
100

Innovation i klassrummet: När pedagogiken möter tekniken. Om hur undervisning och lärande kan se ut i en digitaliserad skola

Malin Söderberg, Petra Dahllöf
Tisdag 15:00 - 15:45 Södra scenen
I klassrummet, I lärarrummet

100

Workshop: vi möblerar för olika lärsituationer!

Magnus Anclair
Tisdag 15:00 - 15:45 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyForFri

Hur kan betygen bättre spegla elevernas kunskaper?

Anna Spada, Johan Hardstedt
Tisdag 14:45 - 15:15 Östra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet

49GySpecSarLedStud
100

En animerad diskussion för jämställdhet - gör film och utveckla språket samtidigt!

Niss Jonas Carlsson
Tisdag 14:25 - 15:15 C2
I klassrummet

49GySpecVuxSfiBibLedStud
100

Goda exempel från fritidshemmen i Stockholms stad

Andreas Qvist, Anette Karlsson, Susanne Aspling
Tisdag 14:25 - 15:15 C7
I klassrummet

Fri

Digitala Prov – Hur gör man och vart är vi på väg?

Claudia Rademaker, Patrick Vestberg, Patrik Nilsson, Richard Wahlund
Tisdag 14:00 - 14:30 Södra scenen
I klassrummet, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GySarLed
100

Ipads på gymnasiet, funkar det?

Anna Oldner Bengtsson
Tisdag 13:20 - 14:10 C6
I klassrummet

Gy
100

Nyanländas lärande - höga förväntningar och mycket stöttning

Malin Fransson, Martina Mellin, Sara Persson
Tisdag 13:20 - 14:10 C2
I klassrummet, I lärarrummet

F349FriSpecSfiLed
100

Om olika metoder passar för olika elever, varför bara välja en?

Anna-Lena Häggström, Stella Savvidou
Tisdag 13:20 - 14:10 C3
I klassrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

Fysisk lärmiljö och lärande

Malin Valsö
Tisdag 13:00 - 13:45 Smart Lärmiljö, C11:11
I klassrummet

F349GyForFri
100

I Finland vill man ha effektiva arbetssätt för att stödja språkutvecklingen

Linn Österås
Tisdag 13:00 - 13:45 Östra scenen
I klassrummet

F3FriSpec
100

Om medieborgare, unga och demokratin

Anette Novak
Tisdag 13:00 - 13:20 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevModOvr
100

Årets lärare i fritidshem

Johanna Jaara Åstrand
Tisdag 12:45 - 13:15 Norra scenen
I klassrummet, I ledningsrummet, I lärarrummet

F349FriSpecSarBibSyvStudElev

Lärandets vägar

Per Dahlbeck
Tisdag 12:30 - 12:50 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GyLed
100

Boksamtal med elever

Jenny Edvardsson
Tisdag 12:15 - 13:05 C7
I klassrummet, I lärarrummet

F349Gy
100

Gamification för elever med NPF

Adam Palmquist
Tisdag 12:15 - 13:05 C6
I klassrummet

F349Gy
100

Ge barn ett bildspråk!

Torhild Elisabet Sandberg
Tisdag 12:15 - 13:05 C3
I klassrummet

F3Bib
100

Hur många klassrum behöver vi egentligen?

Tisdag 12:00 - 12:20 Södra scenen
I klassrummet, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyLed
100

Helgepriset - Sveriges största lärarpris

Sven-Erik Österberg
Tisdag 11:00 - 11:45 Östra scenen
I lärarrummet, I förskolan, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GyForVux