Banner

Seminarier Skolforum 2018

Välkommen att söka i programmet till årets Skolforum! Här finns många angelägna och spännande programpunkter och många intressanta föreläsare. För att kunna förhandsboka plats måste du köpa en Seminariepassbiljett och registrera dig i vårt digitala mötesrum. Välkommen!

I lärarrummet

StigandeFallande
100

Arbeta språkutvecklande - i alla ämnen

Pär Sahlin
Måndag 14:25 - 15:15 C6
I klassrummet, I lärarrummet

49GySpecSfi
100

Arbete omkring lågaffektivt bemötande och problematisk skolfrånvaro som ett led för en likvärdig skola

Marja Johansson, Monica Lingman
Tisdag 15:30 - 16:20 C6
I lärarrummet, I klassrummet

F349FriStudElev

Att leda kollegialt lärande med stöd från universitet och högskola

Josefin Reimark
Tisdag 10:30 - 10:50 C07:21
I lärarrummet

100

Att återupprätta läraryrket

Per Kornhall
Måndag 12:15 - 13:05 C8
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GyLed
100

Be A Genius! Om jämställdhet i praktiken

Johanna Lundin
Tisdag 12:15 - 13:05 C8
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GyForFriSpecSarLedStudElev
100

Boksamtal med elever

Jenny Edvardsson
Tisdag 12:15 - 13:05 C7
I lärarrummet, I klassrummet

F349Gy
100

Coachande ledarskap

Anna-Karin Arenius, Christina Skarin
Måndag 09:45 - 10:15 Norra scenen
I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GySarVuxLed
100

Coachande ledarskap

Anna-Karin Arenius, Christina Skarin
Tisdag 09:15 - 09:45 Östra scenen
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349GySarVuxLed
100

Designtänkande får tjejer intresserade av naturvetenskap

Jonas Bäckelin
Måndag 09:45 - 10:35 C2
I lärarrummet, I klassrummet

49GyStud
100

Det aktiva matematikklassrummet

Åsa Brorsson
Måndag 09:45 - 10:35 C8
I klassrummet, I lärarrummet

F3
100

Det virtuella Skoldatateket - Södertälje kommuns övergripande stöd till förskola och skola

Ulrika Jonson
Måndag 09:45 - 10:15 Södra scenen
I förskolan, I ledningsrummet, I lärarrummet

F349ForFriSpecLedStudElev

Digitala Prov – Hur gör man och vart är vi på väg?

Claudia Rademaker, Patrick Vestberg, Patrik Nilsson, Richard Wahlund
Tisdag 14:00 - 14:30 Södra scenen
I lärarrummet, I klassrummet, I ledningsrummet

F349GySarLed
100

Digitalisering, literacy och multimodalitet

Jenny Edvardsson
Tisdag 08:40 - 09:30 C7
I lärarrummet, I ledningsrummet

49Gy

Digital kunskapsmätning och digitala nationella prov

Kim Waldgrave
Tisdag 10:15 - 10:30 Södra scenen
I ledningsrummet, I lärarrummet

F349Gy
100

Engagemang på jobbet - för det är inte tanken som räknas

Ami Hemviken
Tisdag 13:20 - 14:10 C8
I lärarrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

En narkotikafri skola

Staffan Hübinette
Tisdag 14:45 - 15:15 Norra scenen
I ledningsrummet, I lärarrummet

49GySpecSarSfiLedElev
100

EU - det är vi! Hur får du elever att engagera sig i Skolval 2019?

Charlotta Granath
Tisdag 12:00 - 12:30 Norra scenen
I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyLed
100

Factfulness i skolan - en faktabaserad världsbild

Mikael Arevius, Olof Gränström
Måndag 10:50 - 11:40 C8
I klassrummet, I förskolan, I lärarrummet, I ledningsrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod
100

Guidning på skolan, GPS - hur ett icke-dömande samtal leder till lärande

Samuel Engelhardt
Måndag 13:20 - 14:10 C2
I klassrummet, I lärarrummet

F349GyFriSpecSarStudElev
100

Guldäpplet 2018: Att förnya lärande och undervisning med digitala verktyg - årets Guldäpplepristagare presenterar sitt eget prisbelönta arbete

Anna Bergström, Daniel Nilsson, Maria Glawe
Måndag 13:30 - 15:30 Södra scenen
I ledningsrummet, I förskolan, I klassrummet, I lärarrummet

F349GyForFriSpecSarVuxSfiBibSyvLedStudElevMod